Enka İnşat bilanço analizi (Ziraat Yatırım)


  
Enka İnşaat 2023 yılının ikinci çeyreğinde 2.458mn TL ana ortaklık karı açıklamıştır. Ortalama piyasa beklentisi ise 3.215mn TL ana ortaklık net dönem karı yönündeydi. Holding bir önceki yılın aynı döneminde finansal yatırımlar ve yatırım amaçlı gayrimenkuller değer azalışları (yatırım faaliyetlerinden 7,9 milyar TL net gider) kaynaklı 4.486mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştı.
 
Enka'nın konsolide satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,4 oranında artarak 14.891mn TL'ye yükselmiştir. Diğer taraftan brüt kar ise aynı dönemde %13,8 oranında artarak 3.777mn TL olmuştur. Operasyonel giderler aynı dönemde %18,2 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 70mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %16'lık artışla 3.192mn TL'ye yükselmiştir.
 
Grubun FAVÖK'ü ise aynı dönemde %18,4 oranında artarak 3.688mn TL'ye (beklenti 3.152mn TL) ulaşmıştır. Grup yatırım faaliyetlerinden 819mn TL net gelir kaydetmiş (2Ç2022'de 7,9 milyar TL net gider) ve bu da karlılığı desteklemiştir. Finansman tarafında ise 304,5mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece vergi öncesi net dönem karı 4.315mn TL olurken, geçmiş çeyreklerden yüksek gerçekleşerek net karlılığı baskılayan 1.824mn TL'lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 2.458mn TL'yi göstermiştir.
 
Mühendislik ve İnşaat segmentinde altı aylık kar 4.333mn TL olarak gerçekleşerek 2022'nin ilk altı ayında gerçekleşen 6.557mn TL'lik zararın ardından bu yılın ilk yarısında karlılığı olumlu anlamda desteklemiştir.
 
İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 6.272mn TL'ye ulaşmıştır. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 4.977mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.


Enka İnşaat Raporumuz için tıklayınız...


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.